christianengstrom.wordpress.com - 16 nov 2008 av sunurb01 i christian-engst, fildelning, ipred m fl
När det gäller film- och skivbolagens representanter utgår jag från att de ljuger medvetet. Naturligtvis känner Universal Musics svenska vd Per Sundin till vad Universal Music har gjort i andra länder. Hela syftet med hans lobbykampanj är ju att de ska kunna göra samma sak här i Sverige.
Däremot är jag inte alls lika övertygad om att politikerna ljuger medvetet. Vissa av dem kanske gör det, men uppriktigt sagt tror jag att de flesta av dem helt enkelt är så dåligt pålästa att de har gått på upphovsrättslobbyns försäkringar och tror på dem själva.
Tills någon kan visa på motsatsen är jag faktiskt beredd att tro att både Johan Linander (c), Johan Pehrson (fp) och andra politiker är vilseledda snarare än aktivt lögnaktiga. Jag ger dem benefit of doubt på den punkten.
19 Pusha
dn.se - 29 nov 2008 av sunurb01 i dn, fildelning, fra m fl
- När man ser krav på över 250.000 kronor, som har förekommit, är det lätt att bli rädd och betala även om man är helt oskyldig. Men det kan ju vara någon annan som tagit... Läs mer »
14 Pusha
dn.se - 23 nov 2008 av sunurb01 i barnporr, dn, fildelning m fl
Regeringens nya fildelarlag kommer att leda till att det blir svårare att spana mot barnpornografi på nätet. Det varnar Per-Erik Åström som tidigare arbetade mot barnpor... Läs mer »
12 Pusha
newsbrook.se - 7 jun 2009 av Rick i eu-valet, fildelning, integritet m fl
...från media och bloggosfären.
14 Pusha
svt.se - 22 jan 2009 av sunurb01 i fildelning, ipred, piratpartiet m fl
Men än finns det politisk kraft i ipredstriden
Att samtliga ungdomspartier nu går tvärt emot sina moderpartier och istället enas för att tillåta fildelning är ett tydlig... Läs mer »
20 Pusha
christianengstrom.wordpress.com - 6 feb 2009 av sunurb01 i åtal, christian-engst, fildelning m fl
Rättegången kommer att hållas i tingsrättens hus på Flemminggatan 14 i Stockholm. Inte rådhuset alltså, för det är stängt för renovering. Huset på Flemminggatan ligger un... Läs mer »
14 Pusha
metro.se - 5 mar 2009 av sunurb01 i fildelning, ipred, kryptering m fl
– Går du tillbaka till när VHS:en introducerades så sade högsta domstolen i USA att den inte skulle förbjudas om över 10 procent av användningen var legitim. Jag gissar a... Läs mer »
14 Pusha
voodoofilm.org - 24 nov 2008 av sunurb01 i fildelning, ipred, privatpolislage m fl
Rätten att få betalt tycks överväga rätten till ett demokratiskt samhälle. Ett demokratiskt samhälle som präglas av rättssäkerhet innebär att saker och ting måste få ta t... Läs mer »
12 Pusha
thepiratebay.org - 21 feb 2009 av sunurb01 i fildelning, ipred, piratpartiet m fl
Här kan du hämta hem diverse info om TPB bl a mp3-filer inspelade från rättegången.
18 Pusha
newsmill.se - 16 jun 2009 av sunurb01 i christian-engst, hadopi, ipred m fl
I Sverige var vi snubblande nära att få en HADOPI-lag. Utredaren Cecilia Renfors var dock listigare och ville ekonomiskt straffa internetoperatörerna om de inte själva hö... Läs mer »
13 Pusha
kvp.se - 24 nov 2008 av sunurb01 i expressen, fildelning, ipred m fl
I Danmark, som redan har lagstiftningen, har rätten missbrukats så att familjer fått kravbrev på tiotusentals kronor och hotas med stämning på mycket mer om de inte betal... Läs mer »
10 Pusha