Vad lägger man tid på vid webbdesign
i-marco.nl - 5 sep 2007 av murtlest som design, diagram, humor m fl
Ett diagram över var man lägger ned mest tid när man utvecklar en webbsida.
i-marco.nl - 5 sep 2007 av murtlest som design, diagram, humor m fl
Ett diagram över var man lägger ned mest tid när man utvecklar en webbsida.
En sajt där medlemmarna bestämmer innehållet genom att posta och pusha (rösta på) länkar.
Bli medlem eller läs mer.
© 2012 Pusha - en tjänst från webbyrån Birming & Lindkvist
Av CodeOdyssey den 5 september 2007 Rapportera
Hehe, den är träffande. Skrev lite om den på vår blogg för ett tag sen.
http://codeodyssey.se/blog.aspx?id=230
Av murtlest den 5 september 2007 Rapportera
Ja, jag tror tyvärr inte ens att det är en överdrift.
När det gäller varför folk inte uppgraderar till IE7 så kanske det beror på att Microsoft lagt in någon grej som ska kontrollera att man verkligen har köpt sitt operativsystem när man installerar programmet. Det går väl ganska enkelt att ta sig runt men det hindrar nog de flesta. :/
Av CodeOdyssey den 6 september 2007 Rapportera
Jo du har rätt att det antagligen är en av de största spärrarna till att folk uppdaterar. Microsoft borde bjussa på IE7 även för piratkopierarna tycker jag. Resten av uppdateringarna på oerativsystemet kan man ju förstå att de vill spärra för icke licensbetalande.
Men att ha så många IE6 användare förstör så mycket för oss andra. Dels för oss som jobbar med webbutveckling. Men också för de som råkar ut för spamvågorna, som jag antar skickas ut från många datorer som har infekterats genom IE6 bristfälliga säkerhet.
Av murtlest den 6 september 2007 Rapportera
Ja de borde verkligen bjussa på den. Utan piratkopierarna skulle microsoft inte klara sig så bra för då skulle folk börja överväga linux.
De borde ju vilja få bort en gammal version från marknaden, annars kommer ju microsoft och internet explorer associeras med dålig säkerhet o.s.v.