Sanningen om Voddler
tekniken.nu - 28 okt 2009 av osiris i film m fl
Idag släpps den ryktesomsusande nya tjänsten Voddler som beskrivs som film och TVs motsvarighet till Spotify. Vi vet hur den är byggd!
tekniken.nu - 28 okt 2009 av osiris i film m fl
Idag släpps den ryktesomsusande nya tjänsten Voddler som beskrivs som film och TVs motsvarighet till Spotify. Vi vet hur den är byggd!
En sajt där medlemmarna bestämmer innehållet genom att posta och pusha (rösta på) länkar.
Bli medlem eller läs mer.
© 2012 Pusha - en tjänst från webbyrån Birming & Lindkvist
Av Ixz den 28 oktober 2009 Rapportera
Blev jävligt förvånad men jag håller med dig. Väldigt smart val att använda sig av en så populärt och otroligt bra mediacenter. Bra Skrivet!
Av irony den 28 oktober 2009 Rapportera
XBMC är ett väldigt bra val!! Kanske blir nu min blogg om att bygga in XBMC in i tvn utökad därmed till Bygga in Voddler någon i TVN? ;)
http://tekniken.nu/larv/xbmc_inbyggt_i_tvn_nagon
Av Ixz den 28 oktober 2009 Rapportera
Haha .. kunde inte hålla med mer (: Men jag antar att tanken på lite frihet för användaren skrämmer tillverkarna för mkt. Teoretiskt sätt borde du ju t.e.x kunna ändra tema på voddler till vad som? Är det baserat på XBMC borde ett sådant hack inte vara så svårt att klura ut.
Av totjoj den 28 oktober 2009 Rapportera
Jag skulle gärna tänkt mig Voddler som ett plugin till min befintliga XBMC, kanske inte är omöjligt att någon bygger ihop en XBMC+Voddler release...
Av U-Nas den 28 oktober 2009 Rapportera
Oj, jävlar vad jag hatar Voddler. Jag har använt det sedan augusti, och jag irriterar mig bara mer och mer på det. Det är klienten som stör mig till sömnlöshet.
Muspilen är där till INGEN användning. Det går ibland inte att logga in i profilen i klienten även om man använder samma password som på sajten.
Menyerna är röriga, alla knappar och menyer ser redan mer eller mindre highlighted ut så man vet inte alltid var man är.. och så det här med piltangenterna - ska man trycka höger vänster eller upp och ner? Ja.. det tycks ändras from time to time.
Av Thunde den 29 oktober 2009 Rapportera
Jag har också haft det sen Augusti. Men det är så besvärligt att logga in så jag är högst inne en gång i månaden. I själva klienten går det bra att logga in, men om man ska in på deras hemsida laggar det. Fick byta lösenord 3 gånger för att det skulle fungera hos en vän. Att få upp genres menyn är också krångligt, sen har de ett uselt utbud i jämnförelse med TV-Links.
Fast klienten är rättså snygg :)
Av wettdinho den 29 oktober 2009 Rapportera
...och därför kommer inte Voddler lyckas: http://www.pusha.se/darfor-kommer-inte-voddler-att-lyckas